Köpeğin önüne, parçalaması için, zavallı hamile kediyi atanlar ve buna tepki gösterenler?

Psikolojisi bozuk veya normal olan biri yada birileri, hamile bir kediyi sırf zevk almak için köpeğin önüne atıyor. Ve bu olay olması gerektiği gibi her insan tarafından büyük bir tepki ile karşılanıyor. Kimi şuan ki yasaların buna yeterince ceza vermediğinden yakınıyor. Kimi böyle insanlarla aynı toplumda yaşadığı için kendinden utanıyor. Kimi yapanlar asılsın, kesilsin diyor. Yapılan eylem kesinlikle iğrenç bir olay. Ama biraz düşündüğümüz zaman, hayvansal ürün tüketerek aslında bu kınadığımız ve cezalandırılmasını istediğimiz eylem yada davranışı her gün herkesin yaptığını fark ediyoruz.

Bu eylemin kabul edilemezliğinin ahlaki temelinde, hiç bir gereklilik yada zorunluluk yokken sırf zevk almak için bir hayvanın acılar içinde ölmesi yatıyor. Burada ki "gereklilik" ve "zevk" kelimelerine dikkat çekmek gerek. Kişi sadece zevk almak için hayvanın kötü bir şekilde, eziyet çekerek ölmesine sebep oluyor. Peki, bunun hayvansal ürün tüketmekle ne ilgisi var diyeceksiniz. Burada sorulabilecek bir sürü soru var. Ben birkaç tanesini sorayım.

  1. Hayvansal ürün tüketerek hayvanlara böylesi acılar çektiriyor muyuz?
  2. Hayvansal ürün tüketmek bir gereklilik, tüketmez isek sağlıksız olmaz mıyız? Ölmez miyiz?
  3. Hayvansal ürün tüketirken bir gereklilik var, burada ise mesele sadece zevk almak için yapılmıyor mu?

Hayvansal ürün tüketerek hayvanlara böylesi acılar çektiriyor muyuz?

Ufak bir araştırma ile et, süt, yumurta endüstrisi içinde hayvanlara nasıl eziyet edildiğini, ne koşullarda yaşayıp, ne koşullarda acı çekerek öldüklerini görebilirsiniz. Tamamını izlemeye dayanabilirseniz buraya link bırakıyorum.
Earthlings (Türkçe Altyazılı)

Hayvansal ürün tüketmek bir gereklilik, tüketmez isek sağlıksız olmaz mıyız? Ölmez miyiz?

Şundan emin olun ki şuan bilimin elde ettiği bilimsel veriler, yapılan araştırmalar hayvansal ürün tüketmez isek bırakın sağlıksız olmayı tam aksine daha sağlıklı olabileceğimizi gösteriyor. Proteini nereden alacağım, B12 ne olacak, Omega 3(EPA-DHA) alabilecek miyim? gibi gibi soruları çok basit bir Google araması ile bile kafanızdan silebilirsiniz. Sonuç olarak hayvansal ürün tüketmeyerek sağlıksız olmazsınız.

Buna benzer başka sorular aklınızdan geçiyor olabilir. Ben uzun zamandır böyle sorular sorup cevaplar aradım. Ve sorgulayan ve araştıran herkes gibi hayvansal ürün tüketmenin gerekli olmadığı kanısına vardım. Bugünlerde yaşanan bu ve benzer olaylar, bana bu soruları, bu olaylara bu kadar tepki veren insanların da sorması gerektiğini hatırlattı. Çünkü aslında hepimiz aynı noktadayız. Ama sadece göremiyoruz. O hamile kediyi, köpeğin önüne atanlardan bir farkımız yok. Sadece zevk için bahaneler uydurup, başka başka sorular soruyoruz. Ama sorular bir yerden sonra bitiyor.  Ve anlıyorsunuz ki sadece zevkleriniz ve alışkanlıklarınız için hayvansal ürün tüketiyorsunuz. Yani o hamile kediyi köpeğin önüne atanla aynı sebepten.

Yorumlar